توصيه هاي ايمني – دودكش

commentبدون دیدگاه

وسائل گاز سوز نيز همانند ساير وسائل مشابه جهت روشن شدن و سوختن مناسب نياز به هوا دارند.ي باشد.گاز گرفتگي از جمله حوادثي است كه معمولا در اثر نداشتن دودكش مناسب براي وسائل گاز سوز به خصوص بخاري و آبگرمكن و يا عدم تهويه كافي فضاي اتاق روي مي دهند.سوختن ناقص گاز و تجمع گازهاي مسموم كننده و يا كمبود اكسيژن سبب مسموميت افرادي كه در چنين فضائي تنفس مي كنند شده و به گاز گرفتگي آنها مي انجامد. بنابراين براي جلوگيري از خطرات ناشي از سوختن ناقص وسائل گاز سوز و گاز گرفتگي به اين نكات دقيقا توجه شود:

· هر وسيله گازسوز بايد داراي يك دودكش مجزا و مجهز به كلاهك(از نوع H ) باشد

· همواره محل اتصال دودكش به وسائل گازسوز را بررسي و از محكم بودن آنها اطمينان حاصل نمائيد

· مسدود شدن دودكش سبب سوخت ناقص و ايجاد گازهاي خطرناك و مسموم كننده گرديده و باعث خفگي در اثر گاز گرفتگي مي شود

دودكش وسائل گاز سوز در محل عبور از شيشه پنجره ها نبايد مستقيما با شيشه در تماس باشند ريزا در چنين صورتي امكان شكستن شيشه در اثر حرارت و افتادن دودكش وجود دارد

هر وسيله گاز سوز در اثر دو يا سه عدد زانو به سيستم دودكش موجب كندي حركت محصولات احتراق شده و نهايتا موجب پس زدگي و خفگي ساكنان منزل مي گردد

در صورتي كه دودكش از پنجره به بيرون هدايت شده است بايد داراي حداقل يك متر ارتفاع از محل خروج از پنجره باشد. هر چند وقت يكبار كلاهك دودكش هاي وسائل گاز سوز و مسير مربوطه رابازرسي كنيد خصوصا در فصل زمستان چنانچه در اثر باد و طوفان كلاهك از محل خود جدا شده مجددا در محل مربوطه نصب گردد..چون وجود كلاهك علاوه بر اين كه از نفوذ باران و برف و اشيا به داخل دودكش جلوگيري مي كند ، در تنظيم سوخت وسيله گاز سوز و خروج محصولات احتراق مناسب است. انتهاي دودكشهاي وكار بايد حداقل 75 سانتيمتر از سطح پشت بام بالاتر باشد.

در اينجا فقط يك نكته اساسي را مجددا ذكر مي كنيم:
هر وسيله گاز سوز بايد داراي يك دودكش مجزا و مجهز به كلاهك باشد.

توصيه هاي ايمني – بست

براي محكم كردن شيلنگهاي گاز از يك طرف به وسائل گاز سوز و از يك طرف به لوله كشي گاز حتما بايستي از بستهاي فلزي استفاده شود.

پيچاندن سيم يا هر چيز ديگر به جاي بست، باعث بريده شدن و جدا شدن شيلنگ مي شود و يا به خوبي و به طور محكم نمي تواند شيلنگ را نگه دارد كه در هر دو صورت باعث نشت گاز خواهد شد

پس از اطمينان ازبستهاي فلزي ، با استفاده از كف صابون اطمينان حاصل نمائيد كه گاز از محل اتصال و يا بدنه خود شيلنگ به بيرون نشت نمي كند.

توصيه هاي ايمني -بخاری

با سرد شدن هوا اولين اقدام در تمامي خانواده ها آماده كردن بخاري جهت تامين گرما مي باشد.اما قبل از اينكه بخاريهاي گازي خود را روشن كنيد به اين نكات دقيقا توجه كنيد تا بتوانيد در كنار خانه گرم، آسايش و راحتي خيال هم داشته باشيد. از نكات اساسي اين است كه هميشه اجازه بدهيد هواي كافي براي سوختن به بخاري گاز سوز برسد.وجود روزنه هاي ريز درها براي اين كار مفيد مي باشند.

· از تبديل بخاري و ساير وسايلي كه با سوختهاي ديگر مورد استفاده قرار ميگيرندبه نوع گاز سوز جدا خودداري فرمائيد

· بخاري ، آبگرمكن و شومينه بايد به يك دودكش مجزا ومجهز به كلاهك در پشت بام متصل باشند

· قرار گرفتن پرده،لباس ، رختخواب ، ظرف پلاستيك و ساير اشيا قابل اشتعال در مجاورت بخاري مي تواند سبب وقوع آتش سوزي در منزل گردد

· در صورتي كه بعد از فصل سرما، بخاري را جمع آوري مي كنيد، حتما انتهاي شير را با در پوش مسدود نمائيد و در هنگام وصل مجدد از افراد با صلاحيت كمك بخواهيد

در صورتي كه احساس كرديد سوخت بخاري ناقص بوده و يا با شعله آبي نمي سوزد به آن بي تفاوت نمانيد،ممكن است اين نقص از نرسيدن هواي كافي به بخاري باشد.
دقت نمائيد:
بخاري بايستي همواره با شعله آبي بسوزد.
توجه كنيد كه وسائل گاز سوز (آبگرمكن ، بخاري) باشعله آبي بسوزد .در صورتي كه با شعله زرد مي سوزد بايستي آنرا فورا از سرويس خارج كنيد و جهت رفع عيب به تعمير كاران متخصص اطلاع دهيد

توصيه هاي ايمني – شیلنگ

رعايت نكات ايمني در خصوص استفاده از شيلنگهاي مناسب براي اتصال وسائل گاز سوز به لوله كشي گاز از اهميت ويژه وحساسي برخوردار مي باشد و چنانچه اين موارد ناديده گرفته شده ويا كم اهميت شمرده شوند در نهايت باعث بروز اتفاقات ناگوار خواهند بود.

لازم است قبل از اينكه وسائل گاز سوز خود را به سيستم لوله كشي گاز وصل نمائيد به چند نكته مهم توجه داشته باشيد:

شيلنگهاي لاستيكي معمولي در برابر مواد نفتي وگازي به سرعت فاسد مي شوند ، به همين دليل براي وصل كردن اجاق گاز و ساير وسائلي كه استفاده از شيلنگ براي اتصال آنها به سيستم لوله كشي گاز مجاز شناخته شده اند ، بايد از شيلنگهاي لاستيكي تقويت شده (فشار قوي) كه مخصوص گاز ساخته شده است استفاده نمود

براي وصل كردن بخاري به لوله كشي از شيلنگ فشار قوي استفاده كنيد. طول شيلنگهاي گاز هرگز نبايد حداكثر از يك و نيم متر باشد.

شيلنگهاي گاز هرگز نبايد در معرض حرارت اجاق گاز و ساير وسايل گاز سوز قرار داشته باشند

شيلنگهاي لاستيكي را بايد هر چند يكبار مورد بازديد قرار داد تا اطمينان حاصل شود شيلنگهاي مورد استفاده سوراخ نشده، ترك برنداشته واز محل بست بريده نشده باشند.
به شما هشدار مي دهيم :
از شيلنگهاي طويل براي رساندن گاز به نقاط مختلف ساختمان استفاده نكنيد.

توصيه هاي ايمني – آبگرمکن

از وسائل گاز سوزي كه عمدتا پس از لوله كشي گاز منازل تهيه مي شود آبگرمكن است.اين وسيله كه همانند وسايل گاز سوز ديگر به خودي خود هيچ خطري ندارد ودر واقع جهت استفاده به منظور راحتي و آسايش خانواده تامين مي گردد چنانچه اصول ايمني در كاركردن با آن رعايت نشود مي تواند خطر ساز و فاجعه آفرين باشد.

علاوه بر توصيه هاي قبلي در خصوص نصب وسائل گاز سوز ، لازم است به اين نكته اشاره شود كه نصب آبگرمكن گازي در اتاق يا حمامي كه به طور عادي هوا در آن جريان ندارد باعث كمبود اكسيژن شده و ايجاد خفگي مي نمايد، ضمن اينكه نصب هر گونه وسيله گاز سوز در حمام مغاير مسائل ايمني است.

از نصب آبگرمكن ديواري در منازلي كه زير بناي آن كمتر از 50 متر مربع مي باشد خودداري و به جاي آن آبگرمكن زميني استفاده شود چون مصرف آبگرمكن هاي ديواري بالا ست و هنگامي كه در سرويس قرار مي گيردموجب كمبود اكسيژن در منزل مي گردد.

پس هميشه يادتان باشد:

آبگرمكن و ساير وسائل گاز سوز را هرگز در حمام وصل نكنيد.

توصيه هاي ايمني – اجاق گاز

يكي از وسائلي كه بي شك در منزل تمامي مشتركين وجود دارد ، اجاق گاز است.اجاق گاز وسيله اي است كه بيشتر از وسائل منزل و در اكثر ساعات شبانه روز مورد استفاده قرار مي گيرد و استفاده از آن هم مختص خانمهاي خانه دار نبوده وساير اعضاي خانواده نيز كم و بيش ودر مواقع لزوم از اجاق گاز استفاده مي نمايند. آمار حوادثي كه بر اثر بي احتياطي و عدم رعايت نكات ايمني در استفاده از اجاق گاز روي ميدهد متاسفانه در مقايسه با ساير وسائل گاز سوز بيشتر مي باشد. به اين ترتيب و با توجه به گستردگي استفاده از اجاق گاز وبراي اينكه وسيله گاز سوز مبدل به وسيله اي مطمئن جهت آسايش زندگي شما و خانواده تان گردد لازم است نكاتي را جهت آگاهي تمام اعضا خانواده شما مشترك گرامي ذكر نمائيم:

توصيه مي شود بهتر است وسائل گاز سوزي كه در يك محل به طور ثابت نصب مي شوند به وسيله لوله فلزي به سيستم لوله كشي وصل گردند .

در اجاق گازهائي كه پيلوت (شمعك) ندارند هميشه ابتدا كبريت را روشن و سپس شير گاز را باز كنيد.مجدداتوصيه ميكنيم كه از باز كردن شير اجاق گاز قبل از روشن كردن كبريت خودداري كنيد در غير اين صورت در فاصله بين باز كردن شير اجاق گاز و روشن كردن كبريت گاز در فضاي آشپز خانه منتشر شده وممكن است باعث انفجار و آتش سوزي گردد.

اگر اجاق گاز و وسائل گاز سوزي كه مورد استفاده شما قرار ميگيرد داراي پيلوت(شمعك) مي باشند چنانچه بعد از باز كردن شير گاز مشعل روشن نشود معلوم ميشود كه يا پيلوت ميزان نيست و يا خاموش شده است.در هر حال بايد فورا شير گاز را بست و به بررسي و رفع علت پرداخت.

سر رفتن غذا و مانند آنها بر روي اجاق گاز ممكن است باعث خاموش شدن شعله گردد. بنابراين هنگام استفاده از اجاق گاز بايد دقت شود كه ظرف غذا سر نرود.چنانچه اين عمل اتفاق افتاد و شعله خاموش شد بايد فورا شير گاز را بست و پس از خارج نمودن گاز منتشر شده در فضاي آشپزخانه ، اجاق گاز را تميز و آماده روشن كردن مجدد نمود.

توصيه هاي ايمني – شیر مصرف

در كليه ساختما نهائي كه داراي لوله كشي گاز مي باشند علاوه بر نصب يك عدد شير اصلي در نزديكي در ورودي ، در نزديكي هر دستگاه گاز سوز نيز يك شير مصرف قرار دارد تا در مواقع ضروري بتوان با بستن اين شير از ورود گاز به همان دستگاه جلوگيري نمود.

از اتصال دو يا چند وسيله گاز سوز به يك شير مصرف خودداري كنيد.

در موقع برگشت از مسافرت هنگاميكه قصد داريد شير اصلي گاز (بعد از كنتوررا باز كنيد) را باز كنيد در ابتدا لازم است اطمينان حاصل نمائيد كه كليه شيرهاي مصرف وسائل گاز سوز بسته است، در غير اين صورت حتي اگر شير مصرف يك وسيله باز باشد امكان بروز خطر وجود دارد.

توصيه هاي ايمني – كنتورگاز و رگلاتور

قبل از اينكه وسائل گاز سوز خود را به سيستم لوله كشي گاز طبيعي وصل نمائيد لازم است به چند نكته مهم توجه داشته باشيد:
شركت ملي گاز ايران به منظور حفظ سلامت و ايمني شما سيستم لوله كشي داخلي منزل شما را قبل از وصل گاز بررسي ميكند و پس از رفع كليه اشكالات اجازه بهره برداري از آن را صادر نموده است.بنابراين هيچ گونه نگراني از سيستم لوله كشي گاز منزلتان نداشه باشيد.

رگلاتور و كنتور نصب شده براي ساختماني كه شما درآن زندگي مي كنيد ظرفيت معيني دارند و بيش از حد تعيين شده نمي توانند جوابگوي مصرف باشند. بنابراين چنانچه قصد توسعه لوله كشي داخلي و اضافه نمودن وسائل گاز سوز را داريد حتما اين موضوع را با شركت ملي گاز ايران در ميان بگذاريد تا ضمن دريافت راهنمائيهاي لازم در صورتي كه نياز به تعويض ركلاتور و كنتور باشد اقدام گردد.

توسعه لوله كشي داخلي و و اضافه نمودن وسائل گاز سوز بدون اطلاع شركت ملي گاز ايران ممنوع مي باشد

توجه به اين نكته ضروري است كه رگلاتور و كنتور گاز توسط شركت ملي گاز ايران با رعايت تمام نكات ايمني و فني در محل مناسب نصب مي گردد.
بنابراين فقط شركت ملي گاز ايران مجاز است در صورت لزوم محل آنها را تغيير دهد.

اگر علمك گاز شما در كوچه باريك مي باشد، به طوريكه در معرض خطر برخورد ديواره وانت بار به آن مي باشد بهتر است روي دماغه رگلاتور شبرنگ چسبانده شود
هرگز جهت حفاظت رگلاتور در كوچه از توري سيمي استفاده نكنيد چون موجب خسارت به لوله و رگلاتور مي گردد.

در صورتي كه قصد تخريب منزل و نوسازي داريد ، حتما بايستي به شركت ملي گاز اطلاع دهيدتا علمك را جمع كند.
چنانچه با موارد قطع گاز از رگلاتور يا كنتور روبرو شديد از هر گونه دستكاري در آنها خودداري نموده و فورا موضوع را به اطلاع پستهاي امدادي شركت ملي گاز ايران برسانيد.
رگلاتور مجهز به وسائل ايمني خاص است كه در صورت بروز هر گونه نقص در سيستم لوله كشي شهر، به طور اتوماتيك جريان گاز را قطع مي كند تا مصرف كنندگان در معرض خطر قرار نگيرند.
به خاطر داشته باشيد از دستكاري كنتور و رگلاتور اكيدا خودداري نماييد

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست