راهنمای نصب شومینه های گاز سوز

commentبدون دیدگاه

1. شومینه باید در جای خود محکم، استوار و کاملا” عمود بر سطح زمین نصب شود.
2. از آنجا که شومینه شما برای احتراق کامل احتیاج به هوای تازه و کافی دارد بنابراین از نصب آن در مکانهای بسته و بدون پنجره جدا” خودداری فرمایید.
3. پس از نصب کامل شومینه از تکان دادن و جابه جا نمودن آن خودداری شود.
4. از آنجا که شومینه گازی در هنگام کار گازهای سمی ناشی از احتراق گاز در داخل بدنه داخلی تولید می کند، لوله های دودکش باید کاملا” در داخل یکدیگر محکم گردد.
5. جهت نصب از لوله های دودکش به قطر 10 سانتیمتر باید استفاده شود.
6. طول لوله گازرسان به شومینه نباید بیش از 1.5 متر باشد.
7. توجه فرمایید که بر روی لوله دودکش پشت بام منزل، حتما” از کلاهک استفاده شود.
8. سعی شود لوله های دودکش حتی الامکان قائم باشد و از نصب زانوی اضافی خودداری گردد.
9. پس از استقرار کامل شومینه کلیه اتصالات گازرسان را از نظر نشت گاز با کف صابون کنترل نمایید.
10. شومینه دارای جرقه زنی است که به صورت دستی باعث روشن شدن پیلوت (شمعک) می گردد.

توجه: عدم رعایت دقیق این دستورالعمل ها ممکن است منجر به خسارات مالی، جانی یا مرگ ناشی از آتش سوزی یا انفجار گردد. قبل از روشن نمودن بخاری نواحی سطح زمین را بو کنید چرا که بعضی از گازهای سنگینتر از هوا بوده و در سطح زمین جمع می شوند.

توجه: درهنگام نصب شومینه توجه داشته باشید که حداقل فاصله اطراف آن تا دیوار 40 سانتیمتر باشد.

هرزمان که بخاری را روشن می کنید کنترل نمایید تا شعله برنر و پیلوت مانند نمونه در تصویر زیر باشند. ( ویژه شومینه های مجهز به پیلوت تشخیص کاهش اکسیژن). اگر حالت شعله نامیزان باشد، شومینه را خاموش نمایید و با فروشنده یا خدمات پس از فروش کارخانه تماس بگیرید. شعله های نارنجی رنگ را با شعله های زرد اشتباه نکنید. کثیفی یا ذرات دیگر ممکن است وارد شومینه شده و موقتا” باعث ایجاد شعله های نارنجی شود.

تذکر:
1. با اینکه شیشه های شومینه شما سکوریت شده است ولی از پاشیدن آب به آنها خودداری نمایید.
2. در صورت خاموش شدن شومینه به هر دلیل از روشن نمودن مجدد آن تا حداقل سه دقیقه خودداری فرمایید. ( در نوع با پیلوت مجهز به ODS در صورت خاموش شدن بخاری تا زمان تامین هوای تازه خارج از ساختمان آن را روشن نکنید).
3. در هنگام استراحت نزدیک شومینه حداقل 1 متر فاصله را رعایت فرمایید.
4.محل نصب شومینه حداقل 1 متر  از جلو، بالا یا کناره های بخاری تا اشیاء قابل اشتعال مثل پرده مبلمان، لباس و غیره… فاصله داشته باشد.
5. سنسور ترموستات (شومینه های مجهز به شیر کنترل ترموستاتیک) در پشت بخاری در محل نزدیک به زمین قرار دارد از ضربه زدن، دستکاری، اعمال فشار و یا جابه جایی سنسور اکیدا” خودداری نمایید.

 

معیارهای انتخاب دستگاه شوفاژ دیواری گازسوز (  پکیج گرمایشی )  برای  واحدهای مسکونی

 

در این مقاله می خواهیم به اختصار شرحی از معیارهای انتخاب یک دستگاه شوفاژدیواری گازسوز را برای منازل مسکونی به تفکیک برشماریم و شرح مختصری نیز برای هر یک از موارد ذیل ارائه نماییم تا برای انتخاب شوفاژ دیواری مناسب برای منازل مسکونی به همه دوستان و همکاران عزیز بتوانیم یاری کوچکی رسانده باشیم :

1-توان حرارتی دستگاه شوفاژ دیواری

برای منازل مسکونی بدون احتساب متراژ واحد مسکونی حداقل توان حرارتی مورد نیاز می بایست 28 کیلو وات باشد .

دستگاه های با توان حرارتی کم تر  که متأسفانه در بازار ایران نیز بسیار تبلیغ می شوند شاید در نگاه اوّل مناسب بوده و توان تأمین گرمای مورد نیاز مدار گرمایش واحدهای مسکونی با متراژهای بسیار کوچک را داشته باشد ولی به هنگام استفاده از آب گرم مصرفی به دلیل پایین بودن توان حرارتی ، دستگاه در تأمین هر دو نیاز واحدهای مسکونی که شامل گرمایش ساختمان و آب گرم مصرفی می باشد ، نمی تواند جوابگو باشد بنابراین توصیه می شود از دستگاههای شوفاژ دیواری باحداقل توان حرارتی 28 کیلووات برای واحدهای مسکونی مورد استفاده قرار گیرد تا آرامش و آسایش ساکنین منازل مسکونی حفظ شود.

2-دبی آب مصرفی دستگاه شوفاژ دیواری

برای منازل مسکونی بدون احتساب متراژ ساختمان حداقل دبی آب مصرفی مورد نیاز می بایست 13 لیتر بر دقیقه باشد .

دستگاه های با دبی آب مصرفی کم تر ساکنین منازل مسکونی را در تأمین آب گرم مصرفی با مشکلاتی مواجه می نماید که برخی از آنها شامل موارد ذیل می گردند :  کم بودن فشار آب گرم مصرفی ، دائمی و ثابت نبودن آب گرم مصرفی و محدودیت در استفاده از دو نقطه مصرف برای آب گرم مصرفی به طورهمزمان ، لذا توصیه می گردد از دستگاه های شوفاژ دیواری باحداقل دبی آب گرم مصرفی 13 لیتر بر دقیقه برای منازل مسکونی استفاده شود تا مشکلات فوق الذکر برای ساکنین پیش نیاید.   

3-فن دستگاه شوفاژ دیواری

توصیه می گردد دستگاه شوفاژ دیواری حتماً فن دار باشد ، همچنین فن می بایست بسیار کم صدا باشد بنابراین باید در انتخاب دستگاه شوفاژ دیواری دقّت شود که اولاً فن دار بوده و ثانیاً فن دستگاه بسیار  کم صدا باشد. ( منظور از کم صدا یعنی کمتر از 40 دسی بل )

4-پمپ دستگاه شوفاژ دیواری

برای انتخاب دستگاه شوفاژ دیواری یکی از مواردی که بسیار حائز اهمّیت می باشد و باید مورد توجه قرار گیرد ، پمپ دستگاه می باشد . در بررسی پمپ دستگاه به 2 نکته باید توجه نمود یکی اینکه برند پمپ دستگاه ، یک برند معتبر و شناخته شده باشد که معروفترین برندی که در زمینه تولید پمپ در دنیا       نام برد .     مورد بعدی که می بایست در بررسی GRUNDFOS  فعالیت می نماید می توان از شرکت

پمپ مد نظر داشت ، هد پمپ دستگاه می باشد که به طور معمول اکثر دستگاه های موجود در بازار ایران دارای پمپ سیرکولاسیون با هد 5 متر می باشند ولی برخی دستگاه ها نیز با هد پمپ 6 متر و 7 متر نیز در بازار موجود می باشند  بنابراین هر چه هد پمپ دستگاه بالاتر باشد بهتر است بخصوص در گرمایش از کف و در مقام مقایسه بین دو دستگاه شوفاژ دیواری  مشابه دستگاهی که هد پمپ آن بیشتر است ، مناسبتر می باشد .

5-شیر کنترل گاز دستگاه شوفاژ دیواری

در انتخاب دستگاه شوفاژ دیواری می بایست دقّت گردد که شیرکنترل گاز حتماً  ماجولار  باشد  ،استفاده از  شیرکنترل گاز ماجولار نسبت به شیر کنترل گاز معمولی مزایا و محاسنی دارد که تعدادی از آنها را با هم بر      می شماریم :  1- کنترل دمای آب گرم مصرفی  2-  مصرف کمتر گاز  3- افزایش طول عمر دستگاه بخصوص مبدّل حرارتی  ،  بنابراین در انتخاب دستگاه دقّت نمایید که شیر کنترل گاز ماجولار باشد .

6- محفظه احتراق دستگاه شوفاژ دیواری

دقّت نمایید به هنگام انتخاب شوفاژ دیواری برای منزل مسکونی که دستگاه حتماً دارای محفظه احتراق بسته باشد ، بسته بودن محفظه احتراق با جلوگیری از ورود گازهای حاصل از احتراق به محیط داخل ساختمان برای ایمنی ساکنین منزل مفید می باشد  و  همچنین از اکسیژن  داخل محیط ساختمان برای احتراق استفاده نمی نماید .

7- مبدل حرارتی دستگاه شوفاژدیواری

در بازار شوفاژهای دیواری را می توان به دو دسته تقسیم نمود : شوفاژهای دیواری تک مبدّل  و شوفاژهای دیواری 2 مبدّل

بر خلاف تمام تبلیغات غلطی که درمورد شوفاژ دیواری 2 مبدّل صورت می گیرد این دستگاه فقط بدین  منظور تولید  گردید که از تماس مستقیم آب مصرفی با شعله جلوگیری نماید تا در  هنگام استفاده از آب گرم مصرفی ، آب گرم بیش از حد گرم نشود و مشکلی برای پوست بدن مصرف کنندگان  به وجود نیاورد  امّا در کنار این مزیّت معایبی هم برای دستگاه 2 مبدّل به وجود می آورد که آن مزیّت ارزش این مشکلات را  نخواهد داشت .   یکی از این مشکلات رسوب گرفتن مبدّل ثانویه دستگاه های 2 مبدّل در مدّت بسیار کوتاهی می باشد  که با توجّه به سختی آب منطقه هر 4 الی 6 ماه یکبار نیاز به شستشو و اسید شویی مبدّل ثانویه پیدا می شود  که این کار خود مستلزم صرف وقت و هزینه برای مصرف کنندگان عزیز می گردد ، در حالی که دستگاههای تک مبدّل دارای یک مبدّل بایوترمیک می باشند که به دلیل طراحی خاص مبدّل از رسوب گیری دستگاه جلوگیری می نماید و مبدّل دستگاه تا سالهای طولانی نیاز به شستشو واسید شویی نیاز پیدا نخواهد کرد .

یکی دیگر از مشکلات به وجود آمده در دستگاه های 2 مبدّل ، اضافه شدن یک قطعه دیگر به نام شیرسه طرفه      به مجموعه قطعات دستگاه و همچنین خرابی های بسیار گزارش شده مربوط به شیر سه طرفه می باشد . صرفنظر از خرابی های مربوط به شیرسه طرفه یکی از مشکلاتی که در عملکرد دستگاه های 2 مبدّل در اثر اضافه شدن این شیر به دستگاه به وجود می آید ، بسته شدن این شیر به هنگام استفاده از آب گرم مصرفی و در نتیجه بسته شدن مسیر مدار گرمایش می باشد که از اثرات منفی آن سرد شدن محیط خانه هنگام استفاده از حمّام در فصل سرما می باشد . این در حالی است که در دستگاه های تک مبدّل شیرسه طرفه وجود ندارد  و به دلیل وجود مسیر 

  در هنگام استفاده از آب گرم مصرفی ، مسیر مدار گرمایش به طور کامل قطع نخواهد شد .Bypass

یکی دیگر از مشکلاتی که در دستگاه های دو مبدّل وجود دارد ، کارکرد دائمی پمپ در زمان استفاده از آب  گرم مصرفی می باشد زیرا برای گرم شدن آب گرم مصرف نیاز به کارکرد پمپ می باشد که این امر باعث کاهش عمر پمپ می گردد . در صورتیکه در دستگاه های تک مبدّل نیازی به کارکرد پمپ در هنگام استفاده از آب گرم مصرفی نمی باشد .

8- سادگی دستگاه شوفاژدیواری

منظور از سادگی این است که قطعات دستگاه طوری مونتاژ شده باشد که تعویض و تعمیر قطعات دستگاه در صورت بروز اشکال برای سرویسکاران مجاز خیلی ساده و سریع و آسان صورت پذیر باشد .

9-قطعات یدکی دستگاه شوفاژ دیواری

درانتخاب دستگاه شوفاژ دیواری می بایست دقّت نمود که قطعات یدکی آن دستگاه فراوان و ارزان در اختیار مشتریان قرار گیرد تا پس از پایان دوره گارانتی دستگاه شوفاژ دیواری ، هزینه سنگینی بابت خرید قطعات یدکی بر مشتریان  تحمیل نگردد.

10- خدمات پس از فروش و گارانتی

یکی دیگر از موارد بسیار مهم در انتخاب هر دستگاهی توجه به خدمات پس از فروش و گارانتی آن می باشد ، پر واضح است که هر چه مدّت زمان گارانتی یک دستگاه بیشتر باشد نشان از اطمینان شرکت فروشنده به کیفیت دستگاه و در نتیجه بالا بودن کیفیت دستگاه می باشد علاوه بر گارانتی ، خدمات پس از فروش خوب با جوابگویی به موقع / اقدام سریع در برطرف نمودن عیب دستگاه /و در نهایت جلب رضایت مشتری نیز یک عامل بسیار مهم در انتخاب دستگاه مناسب می باشد .

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست